نوذر شفیعی: مدیریت بحران کرونا در کشور نباید به کمک های خارجی وابسته باشد

به گزارش وبلاگ کرمی، یک کارشناس مسائل بین الملل و منطقه می گوید: سیاست خارجی و مدیریت بحران کرونا باید به گونه ای تنظیم شود که وابسته به رفع تحریم ها یا همکاری ها و کمک های بین المللی نباشد.

نوذر شفیعی: مدیریت بحران کرونا در کشور نباید به کمک های خارجی وابسته باشد

نوذر شفیعی در گفت وگو با وبلاگ کرمی اظهار کرد: در حال حاضر کشورهای مختلف در شرایط کرونایی به سر می برند و ساختار نظام بین الملل هم همیشه بر پایه منفعت ملی بوده است و کشورها از هر نوع ابزاری برای تامین این منفعت استفاده می کنند.

وی گفت: باید بدانیم که درخواست برای رفع تحریم ها در شرایط فعلی آمریکا را به این مساله وادار نخواهد کرد چرا که تنش های جدی و تاریخی میان ایران و آمریکا باقی است و نباید سیاست خارجی مان را بر مبانی دریافت همکاری های بین المللی تنظیم کنیم.

شفیعی با اشاره به مخالفت و سنگ اندازی آمریکا برای دریافت کمک های بین المللی ایران اظهار کرد: از دید آمریکا این اقدامات در راستای منافع ملی و سیاست کلی اش در ضربه زدن به ایران است. معتقدم ایران باید در هر شرایطی واقع نگر باشد و از طرفی ضمن استفاده از همه فرصت های دیپلماتیک، ناکارآمدی هایمان را در داخل جبران کنیم و به گردن شرایط تحریم و بین المللی نگذاریم. همان طور که ما به کمک های انساندوستانه آمریکا نگاه بدبینانه داریم آنها هم همین نگاه را به ما دارند از این رو نباید از کشور یا کشورهایی انتظار خاصی داشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که در مقایسه کشورهای مختلف که با ویروس کرونا درگیر هستند به نظر شما کدام یک بهتر تا کنون عمل کرده اند؟ اظهار کرد: یک شاخص مهم در این بین وجود دارد که به ما می گوید کدام کشورها بهتر شرایط و بحران را مدیریت کرده اند و آن این است؛ کشوری که تعداد مبتلایانش به این ویروس بالاست اما میزان فوتی هایش کم است. این معیار حاکی از عملکرد خوب آن کشور است.

شفیعی گفت: از آنجایی که ویروس کرونا به طور ناگهانی شیوع پیدا کرد و بسکمک از کشورها تصور می کردند این ویروس در چین مهار می شود تصمیم گیری ها در کشورهای مختلف در شرایط سخت انجام شد و بعضا کشورها غافلگیر شدند. اکنون جان انسان ها در خطر قرار گرفته است و زمان برای تصمیم گیری و تهیه واکسن نیز بسیار کوتاه است در عین حال تصمیماتی از جمله اجرای قرنطینه، فاصله گذاری اجتماعی و مهم تر از همه پیشگیری از ابتلا، روش هایی هستند که کمک کرده تا حدودی این ویروس در برخی نقاط کنترل و مهار شود.

این کارشناس مسائل بین الملل شرح داد: لزوما کشورهایی که ظرفیت علمی و پزشکی و اقتصادی بهتری در این رابطه داشته اند، نتوانستند از عهده این بحران برآیند. بسکمک از کشورها در همسایگی چین توانستند با امکانات کم اما با اجرای قرنطینه سخت این ویروس را کنترل کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نوذر شفیعی: مدیریت بحران کرونا در کشور نباید به کمک های خارجی وابسته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوذر شفیعی: مدیریت بحران کرونا در کشور نباید به کمک های خارجی وابسته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید