ابتلای 4 صنعت به کرونا

به گزارش وبلاگ کرمی، خبرنگاران : آخرین گزارش از تحولات حساب های ملی حاکی از آن است که رشد اقتصادی غیرنفتی در فصل اول سال جاری به 0.6- درصد رسیده است.

ابتلای 4 صنعت به کرونا

به گزارش وبلاگ کرمی، در این میان گروه های کشاورزی، صنایع و معدن و خدمات به ترتیب رشد 3.7، 2.5 و 1.6- درصدی را تجربه کردند.

رشد قابل توجه بخش صنعت در سه ماهه اول سال

رشد قابل توجه بخش صنعت و معدن در دوره مذکور باعث شده است تا علیرغم پیش بینی ها، اثر شیوع ویروس کرونا بر تولید ناخالص داخلی بدون نفت بسیار محدودتر بوده و در مقایسه با سایرکشورها، رشد اقتصادی کمتر متاثر شود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، براساس اطلاعات گزارش شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی کشور، شاخص تولید 13 گروه از 24 گروه اصلی در فصل اول سال جاری نسبت به فصل اول سال گذشته، رشد مثبت داشته و سهم این 13 گروه از شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی معادل 83.8 درصد از کل شاخص یاد شده است. بر این اساس، صنایعی نظیر تولید انواع آشامیدنی ها، تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی، انتشار و چاپ و تولید داروها و فرآورده های دارویی و نظایر آن رشد مثبتی تجربه کردند.

پشت پرده رشد منفی پوشاک، منسوجات و محصولات رایانه ای

همچنین گروه هایی که در این دوره بیشترین رشد منفی را داشته اند شامل تولید پوشاک، تعمیر و نصب ماشین آلات و تجهیزات، تولید منسوجات و تولید محصولات رایانه ای، الکترونیکی و نوری است که عموماً با توجه به ماهیت کالاهای تولیدی صنایع یاد شده، افت تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا از علل اصلی رشد منفی آن ها بوده است. با این وجود انتظار بر این است که این صنایع با کاهش محدودیت های مرتبط با شیوع ویروس کرونا، در فصول آینده رشد مناسبی را تجربه کنند.

همچنین گروه خدمات با نرخ رشد 1.6- درصد (فصل اول نسبت به فصل مشابه سال قبل) بیشترین اثرپذیری از شیوع ویروس کرونا را داشته است و تنها بخش با نرخ رشد منفی در تولید ناخالص داخلی بدون نفت در سه ماهه اول سال جاری است.

لازم به توضیح است در کنار محدودیت های مختلف اعمال شده در پی شیوع ویروس کرونا بر فعالیت های اقتصادی، لزوم کاهش تعاملات اجتماعی افراد و میزان حضور آن ها در جامعه موجبات افت شدید این گروه به خصوص در زیرگروه های خدمات اجتماعی، شخصی و خانگی و بازرگانی، رستوران و هتلداری را در پی داشته است.

فرایند افزایشی تولید ناخالص داخلی بدون نفت

علاوه بر این، ذکر این نکته ضروی است که فعالیت های بخش واقعی اقتصادی از ابتدای سال 1398 فرایندی رو به بهبود را تجربه می کرد؛ به طوری که رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت طی فصول اول تا سوم سال 1398 فرایند افزایشی داشت و طی فصول اول تا سوم تولید به ترتیب معادل 0.4، 0.5 و 3.8 درصد رشد را تجربه کرد. اما در پی شیوع ویروس کرونا از اواخر بهمن ماه سال 1398، تداوم فرایند اشاره شده به ویژه در بخش خدمات با چالش جدیدی روبرو شد و رشد اقتصادی فصل چهارم سال 1398 به 0.1 درصد محدود شد.

همچنین عمده اثر شیوع ویروس کرونا در گروه خدمات بوده است و در صورت تداوم شرایط عادی (بدون شیوع ویروس کرونا)، مثبت بودن رشد تمام گروه های غیرنفتی در فصل اول سال تحقق می یافت. بر این اساس انتظار می رود که از فصل دوم سال جاری و با کاهش محدودیت های مرتبط با شیوع ویروس کرونا، رشد تولید ناخالص داخلی ارقام بهتری را تجربه کند؛ موضوعی که عملکرد و شاخص تولید پنج ماهه شرکت های صنعتی فعال در بازار بورس نیز موید آن است.

منبع: اقتصادنیوز

به "ابتلای 4 صنعت به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای 4 صنعت به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید