وقتی سعودی ها دلسوز یمن می شوند

به گزارش وبلاگ کرمی، عربستان درحالی که خود عامل وخامت اوضاع انسانی یمن است٬ طی یک اقدام فریبکارانه در کنار سازمان ملل اعلام نموده قصد جمع آوری یاری و حمایت برای یمنی ها در سایه شیوع کرونا دارد.

وقتی سعودی ها دلسوز یمن می شوند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کرمی به نقل از روزنامه القدس العربی لیزگراندی هماهنگ نماینده سازمان ملل در یمن خاطرنشان کرد که میانگین آمار مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا در این کشور 20 درصد بوده؛ درحالی که این میزان در میانگین دنیای 7 درصد است.

اما در هفته جاری سازمان ملل متحد و عربستان سعودی برای جمع آوری یاری های بین المللی جهت حمایت از یمن در مقابله با شیوع کرونا با یکدیگر رقابت می نمایند! این درحالی است که هیچ یک از طرف های یمنی ابزار مناسب و لازم برای پذیرش این یاری ها و اجرای پروژه های مربوط به مقابله با کرونا را بر اثر بحرانی که 6 سال جنگ ویرانگر ائتلاف متجاوز سعودی در این کشور به وجود آورده ندارند.

در واقع سازمان ملل و عربستان طی یک اقدام عوام فریبانه درحالی که می دانند طرف های یمنی هیچ یک در شرایط بد جنگی این کشور از جمله دشواری شرایط حمل و نقل٬ نابودی زیرساخت های بهداشتی و کمبود کادر پزشکی متخصص در کنار عدم وجود شرایط مناسب برای مردم جهت انجام اقدامات پیشگیرانه٬ امکان اجرای پروژه های مربوط به مقابله با شیوع کرونا را ندارند٬ از حجم بحران بهداشتی در یمن برای تحریک عواطف و احساسات مردم دنیا جهت جمع آوری هرچه بیشتر یاری ها سوءاستفاده می نمایند.

قرار است سه شنبه آینده کنفرانس تعهدات بین المللی کشورهای یاری نماینده برای یمن برگزار گردد. این بزرگترین گردهمایی برای جمع آوری حمایت و یاری های بشردوستانه برای یمن در سایه شرایط کنونی جنگی تحت نظارت سازمان ملل است که اغلب در شرایط مختلف با وعده هایی در زمینه تخصیص یاری های اقتصادی زیاد به یمن برگزار می گردد. اما تا به امروز هیچ کدام از این وعده ها عملی نشده و هربار در اثر عدم تعهد مسئولان مربوطه و اهدانمایندگان یاری ها به مرحله اجرا نمی رسد؛ ضمن اینکه یمنی ها نیز سازوکار و ابزار لازم برای پذیرش این یاری ها و استفاده از آنها را به ویژه در سایه شرایط جنگی و نیز فساد اقتصادی گسترده در موسسات دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب٬ روی زمین و در عمل ندارند.

خبرگزاری سبا یمن پیش از این گزارش داده بود که معین عبدالملک نخست وزیر دولت مستعفی یمن با مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه درباره کوشش های مشترک برای موفقیت کنفرانس کشورهای یاری نماینده به یمن در 2020 و کنفرانس مجازی که عربستان و سازمان ملل قصد دارند سه شنبه آینده برگزار نمایند صحبت نموده بود.

روز پنجشنبه هفته گذشته 17 سازمان حقوق بشری طی یک بیانیه مشترک از کشورهای یاری نماینده خواستند تا در تامین بودجه اقتصادی برنامه های بشردوستانه در یمن و نیز برنامه های مربوط به مقابله با شیوع کرونا همکاری نمایند. پروژه هایی که این موسسات برای انجام اقدامات مربوط به پیشگیری از شیوع کرونا و تعامل با حواشی این ویروس در یمن در نظر گرفته اند حدود 2.4 میلیارد دلار هزینه دارد که این سازمان ها تهدید نموده اند اگر این مبلغ فراهم نگردد٬ مجبورند یمن را در سایه شرایط بد شیوع اپیدمی کرونا رها نمایند.

روز گذشته لیز گراندی گفت که یمن در پی شیوع ویروس کرونا با پیامدهای فاجعه باری روبرو است.

وی روز آدینه در بیانیه ای قبل از شروع کنفرانس تعهدات بین المللی کشورهای یاری نماینده به یمن گفت: ویروس کرونا بدون هیچ بازدارنده ای در سرتاسر یمن شیوع یافته است.

این مقام سازمان ملل متحد ابراز داشت که معین تعداد واقعی مبتلایان به کرونا در یمن به دلیل کمبود امکانات کافی برای انجام آزمایشات لازم غیر ممکن است.

گراندی همچنین تاکید نمود که سازمان ملل با کمبود نقدینگی لازم برای یاری به یمن به منظور مهار بحران کرونا روبرو است و اگر کاری برای سرکوب ویروس کرونا در یمن صورت نگیرد این ویروس کل یمن را در بر خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "وقتی سعودی ها دلسوز یمن می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی سعودی ها دلسوز یمن می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید