نحوه اثبات کلاهبرداری

به گزارش وبلاگ کرمی، برای تحقق جرم کلاهبرداری ضروری است اقداماتی فریبکارانه از سوی کلاهبردار انجام گردد. به عنوان مثال شخصی در هنگام فروش خانه خود معایب آن را به خریدار بازگو نمی کند و خریدار پس از خرید متوجه خرابی و معایب ملک می گردد. در این صورت نمی توان فروشنده را کلاهبردار نامید.

نحوه اثبات کلاهبرداری

کلاهبرداری از جمله جرائمی است که در اثر اعتماد به افراد سودجو اتفاق می افتد. امروزه با توسعه و پیشرفت تکنولوژی راه های کلاهبرداری پیچیده تر و پیشرفته تر شده، و به همان اندازه اثبات تحقق کلاهبرداری نیز سخت تر و دشوارتر شده است. با این حال قانون کیفری کشور، شرایط مشخصی برای اثبات جرم کلاهبرداری مشخص نموده که در وبلاگ کرمی به آن ها پرداخته شده است.

تعریف کلاهبرداری

جرم کلاهبرداری هنگامی رخ می دهد که شخصی با توسل به دروغ و یا استفاده از وسایل و ادعاهای غیرواقعی مالک را فریب دهد تا مال خود را با رضایت، در اختیار او قرار دهد.

اثبات جرم کلاهبرداری

1. مالباخته اثبات کند، کلاهبردار با استفاده از ادعاهای دروغ و یا استفاده از وسایل و لوازم غیر واقعی، وی را فریب داده است. به عنوان مثال کلاهبردار به دروغ خود را پزشک، مهندس ساختمان و یا کارمند دولت و… معرفی کند. این مرحله یکی از سخت ترین مراحل اثبات کلاهبردار بودن شخص است چرا که اثبات حرف های دروغین بدون داشتن شاهد کار بسیار سختی است.

2. شخص متقلب پس از فریب افراد، مال آن ها را در اختیار خود قرار می دهد. در نتیجه مالباخته باید، بردن مال توسط کلاهبردار را ثابت کند.

بنابراین افراد مالباخته باید دو مورد را برای اتهام کلاهبرداری در دادگاه اثبات نمایند.

  • ضرر و زیانی که به مالباخته وارد شده است.
  • نفع بردن کلاهبردار از بردن مال نیز باید ثابت گردد.

در صورتی که به هر دلیلی این دو مورد در دادگاه ثابت نگردد، نمی توان به کسی اتهام کلاهبرداری را وارد کرد.

شرایط تحقق کلاهبرداری

1. برای تحقق جرم کلاهبرداری ضروری است اقداماتی فریبکارانه از سوی کلاهبردار انجام گردد. به عنوان مثال شخصی در هنگام فروش خانه خود معایب آن را به خریدار بازگو نمی کند و شخص خریدار پس از خریدن ملک متوجه خرابی و معایب می گردد. در این صورت نمی توان فروشنده را کلاهبردار نامید. زیرا در این مثال نگفتن حقیقت، دلیل بر دروغ گفتن نیست. حتی اگر فروشنده به طور عمد ایرادات را بیان ننموده باشد.

2. وسایل و ادعایی که کلاهبردار برای فریب مالباخته استفاده نموده، غیرواقعی باشد.

3. مالباخته در صورت ناآگاهی از متقلبانه بودن اقدامات کلاهبردار، فریب او را خورده باشد. بنابراین در صورتیکه شخص از غیرواقعی بودن گفتار و رفتار کلاهبردار، اموالی را به وی بدهد، جرم کلاهبرداری محقق نشده است.

مجازات جرم کلاهبرداری

با توجه به نوع، شرایط وقوع و عوامل مخففه و مشدده در کلاهبرداری، میزان مجازات مشخص شده برای این جرم متفاوت است. اما باید در نظر داشت که در تمامی انواع کلاهبرداری اعم از ساده و شدید، کلاهبردار علاوه بر مجازاتی که در قانون مشخص شده، باید اصل مال را به صاحبش برگرداند.

مجازات کلاهبرداری مشدد

به جرمی کلاهبرداری شدید گفته می گردد که مرتکب کارمند دولت یا شهرداری ها و نهادهای انقلابی باشد و یا خود را مامور دولت و موسسات دولتی معرفی کند. همچنین اگر مرتکب برای انجام جرم کلاهبرداری، عموم مردم را به وسیله وسایل جمعی مثل تلویزیون، رادیو و روزنامه فریب دهد، به این نوع از کلاهبرداری که ضرر و زیان آن به امنیت اجتماعی و اقتصادی مردم و کل جامعه وارد می گردد، کلاهبرداری شدید یا مشدد می گویند. در این صورت مرتکب علاوه بر اصل مال، به حبس از 2 تا 10 سال و انفصال از خدمات دولتی تا ابد و پرداخت جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مجازات کلاهبرداری ساده

در این نوع جرم، وسعت ضرر و زیان به مراتب کمتر از جرم کلاهبرداری مشدد است و بیشتر در میان معاملات ساده میان مردم اتفاق می افتد. مجازات کلاهبرداری ساده ، حبس از 1 سال تا 7 سال و پرداخت جزای نقدی معادل اقتصادی که دریافت نموده است و همچنین کلاهبردار باید اصل مال را به صاحبش برگرداند.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با جرم کلاهبرداری ملکی مطلب کلاهبرداری ملکی ؛ و راه های پیشگیری از آن را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "نحوه اثبات کلاهبرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه اثبات کلاهبرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید