تعطیلی نیمی از معادن کشور ، اهمیت احیای معادن غیرفعال برای جهش فراوری

به گزارش وبلاگ کرمی، نیمی از معادن کشور در حالی غیرفعالند که احیای آن ها نقش مهمی در ایجاد جهش فراوری و درآمدزایی ریالی و ارزی خواهد داشت.

تعطیلی نیمی از معادن کشور ، اهمیت احیای معادن غیرفعال برای جهش فراوری

به گزارش گروه مالی وبلاگ کرمی، در سالی که با عنوان جهش تولید نامگذاری شده است، توجه به پتانسیل معدنی و افزایش تولیدات این بخش می تواند تاثیر قابل توجهی در جهش مالی کشور، افزایش درآمد های ارزی کشور و جبران کاهش فروش نفت داشته باشد.

اخیراً اسماعیلی معاون معدنی وزیر صنعت از هدف گذاری صورت گرفته برای احیای هزار معدن غیرفعال طی امسال در کشور خبر داده و با اشاره به تداوم اجرای برنامه فعال سازی معادن کوچک و متوسط طی امسال، گفته است: در سال گذشته 146 معدن غیرفعال را احیا کردیم و امسال نیز هدف گذاری نموده ایم تا بیش از هزار معدن دیگر را نیز فعال کنیم.

وی اخیراً نیز گفته است: یکی از اولویت ها در بخش استخراج و بهره برداری از معادن، فعال کردن معادن کوچک است که سال گذشته به تصویب رسید و در این باره در سال گذشته 146 معدن از بیش از 4 هزار معدن غیرفعال احیا شد، امسال هم برنامه داریم تا هزار و 300 معدن غیرفعال دیگر را احیا و فعال کنیم.

اسماعیلی گفت: از 10 هزار و 700 معدن موجود در کشور، 5 هزار و 650 معدن فعال و بقیه غیر فعال است که امسال برای فعال کردن این گونه معادن، برنامه های خوبی پیش بینی شده است.

این بحث در حالی مطرح شده که طبق تفاهم نامه های فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس که بهمن ماه 96 به امضا رسید، مقرر شد در یک دوره پنج ساله تعداد 500 معدن غیرفعال، فعال شوند که این اتفاق باعث اشتغال 25 هزار نفر خواهد شد.

در عین حال، بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر حدود 4 هزار معدن غیرفعال در همه گروه های مواد معدنی وجود دارد که 9 درصد آنها، معادن فلزی، 21 درصد معادن سنگ تزیینی، 51 درصد معادن مصالح ساختمانی و 15 درصد از سایر معادن مانند نسوز ها و ... هستند.

وجیه الله جعفری، مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی نیز پیشتر در این مورد گفته بود: طبق آمار وزارت صنعت حدود 10 هزار معدن در کشور وجود دارد که دارای پروانه بهره برداری هستند، از این تعداد 53 درصد فعال، 47 درصد غیرفعال و 2 درصد نیز در حال تجهیزند.

به گفته وی، طبق آمار 98.3 درصد معادن، کوچک مقیاس هستند که 85 درصد اشتغال و 65 درصد تولید را در برگرفته اند.

وی سال گذشته گفته بود: آمار معادن غیر فعال و فعالی که امکان توسعه وجود دارد با مشاور مورد آنالیز قرار می گیرد و امسال پایش کل استان ها انجام خواهد شد. اما مشکلاتی که در خروجی پایش مثل تامین نقدینگی، زیرساخت، بازار و تکنولوژی وجود دارد، امکان تولید و سرمایه را کم می نماید؛ بنابراین یکی از دلایل سرمایه گذاری بر اساس میزان ذخیره و تولیدی است که انجام می گردد.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی گفته بود: تجمیع معادن یکی از راه چاره ها است که با شناسایی دقیق می توانیم به واحد فرآوری مشترک دست یایم. راه چاره دوم، ایجاد زیرساخت ها و تامین سرمایه است که با فراهم کردن شرایط، سرمایه گذاران معرفی می شوند.

بحث بر سر برنامه فعال سازی معادن کوچک در حالی مطرح است که در سال جهش تولید، افزایش تولیدات معدنی و احیای معادن غیرفعال می تواند نقش مهمی در تحقق شعار امسال داشته باشد. البته این اتفاق نیازمند ارائه برنامه ای دقیق و اجرایی است و علاوه بر این، اطلاع رسانی در مورد نحوه فعال سازی معادن و چگونگی مشارکت فعالان بخش خصوصی نیز نقش مهمی در عملی شدن به موقع این برنامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تعطیلی نیمی از معادن کشور ، اهمیت احیای معادن غیرفعال برای جهش فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی نیمی از معادن کشور ، اهمیت احیای معادن غیرفعال برای جهش فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید