بخش خصوصی در طرح جهش فراوری دانش بنیان جایگاهی ندارد

به گزارش وبلاگ کرمی، در نشست کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که به صورت مجازی برگزار گردید، طرح جهش فراوری دانش بنیان، سیاست های اجرایی تشویق و حمایت از کارآفرینان پیشرو و کاربرد رمز ارز در واردات و صادرات مورد بحث و آنالیز نهاده شد. در نشست افشین کلاهی، رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران و سایر اعضای کمیسیون حضور داشتند؛ در ابتدای جلسه مفاد و بندهای طرح جهش فراوری دانش بنیان مورد آنالیز نهاده شد.

بخش خصوصی در طرح جهش فراوری دانش بنیان جایگاهی ندارد

افشین کلاهی با اشاره به این طرح که توسط فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی تدوین شده است، گفت: اینکه کوشش می گردد بعد از چند سال که از اجرای یک قانون می گذرد آن را بازبینی نمایند تا بهبود یابد اقدام مثبتی است؛ باتوجه به اینکه شاهد هستیم در بعضی حوزه ها همچنان از قوانین 50 سال گذشته استفاده می گردد.

او اضافه کرد: طرح جهش فراوری دانش بنیان بسیار گسترده و پراکنده است؛ معین نشده در چه صنایعی خوب هستیم و باید روی آن تمرکز کنیم. ضمن اینکه با دید مقاومتی و درون زا تدوین شده و به نظر بیشتر در جهت خودکفایی کشور برای دوران تحریم است.

کلاهی با اشاره به جای خالی بخش خصوصی در این طرح، گفت: مهم ترین نکته ای که در این قانون دیده نشده، بخش خصوصی است. طبق معمول قانونی برای بخش خصوصی در حال تدوین است ولی جایگاهی برای اتاق ایران و بخش خصوصی دیده نشده است.

رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران در ادامه گفت: در بخشی از بندهای این طرح امکان رانت و سواستفاده وجود دارد باید ابزار جلوگیری و نظارت در نظر گرفته گردد و به درستی هم اجرا گردد. همینطور بازار در این طرح به صورت دستوری دیده شده در صورتی که برای نفع شرکت ها هم شده باید بازار را رقابتی دید.

محمدعلی چمنیان نیز با آنالیز بند به بند مفاد این طرح مزیت ها و نواقص آن در زمینه ماهیت طرح، ضمانت نامه ها و وثیقه ها، دایره شمول طرح به کل اکوسیستم، نقش معاونت علمی و فناوری، ارزیابی ها، بانک مرکزی، گمرک و غیره توضیحاتی را به اعضا ارائه کرد.

فرزین فردیس، نایب رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران در ادامه نشست با بیان اینکه نباید فراموش کنیم که بستن درهای کشور منجر به پیشرفت نمی گردد، گفت: این طرح روحیه تعامل بین المللی بسیار اندکی دارد. باید بر توسعه صنایعی که توان رقابت جهانی دارد، تمرکز کنیم از بنگاه هایی حمایت کنیم که بتوانند صادارت نمایند و سهم از بازار جهانی را از آن خود نمایند وگرنه سهم فراوری ناخالص داخلی در همین حد باقی می ماند و پیشرفتی نخواهیم داشتیم.

محسن میرصدری هم گفت: ماده 26 که از پذیرش دارایی های نامشهود به عنوان وثیقه در بانک ها خبر می دهد، بسیار خوب است ولی ماده 6 در اقدامی بسیار عجیب، شرکت های دانش بنیان را معطوف به بازار داخل می نماید؛ مطلوب نیست. ضمن اینکه شرایط ارائه گواهینامه بین المللی در داخل برای یاری به ارتقا کیفیت فراوری و توسعه صادرات باید تسهیل گردد.

او اضافه کرد: باید امکان ارائه گواهینامه و تست رکورد در سطح بین المللی در کشور فراهم گردد اگر دولت نمی تواند بخش خصوصی آمادگی کامل دارد و باید به آنها سپرده گردد.

ویدا سینا، عضو دیگر کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران هم با تاکید بر اینکه برای پیشرفت در فراوری باید نگاه بین المللی داشته باشیم، گفت: اگر امکانات استاندارد کردن در ایران نباشد، برون سپاری به خارج قابل توجیه است ولی اگر این امکانات آزمایشگاهی در داخل وجود داشته باشد چرا نباید از آنها استفاده کنیم ضمن اینکه هزینه ها و سرمایه گذاری های بسیاری در این حوزه اجرا شده است.

مجید زندی، هم گفت: متن از نظر ساختاری دارای ایرادهای اساسی است. بسیاری موارد در حوزه های بیان شده در کسب وکارهای دانش بنیان دیده نشده است. همچنین فناوریهای نوین و جدی جهت تأمین امنیت پایدار غذایی، امنیت پایدار آبی، امنیت پایدار انرژی، امنیت پایدار محیط زیست در کسب وکارهای نوپا و دانش بنیان در فراوری ثروت ملی لحاظ نشده است. در ادامه این نشست نماینده صندوق نوآوری و شکوفایی هم درباره این طرح گفت.

سیاست های اجرایی تشویق و حمایت از کارآفرینان پیشرو

در ادامه آیین نامه سیاست های اجرایی تشویق و حمایت از کارآفرینان پیشرو توضیح داده شد. کلاهی گفت: در کشور ما از شرکت ها و افراد به شکل های مختلف تقدیر و حمایت می گردد ولی حفظ منزلت فرد سرمایه گذار در جامعه فرهنگ سازی نشده است.

با توجه به اینکه بهره مند شدن از مزایای طرح شامل حال شرکت های دانش بنیان یا کارآفرینان پیشرو می گردد، اعضای کمیسیون پیشنهاد کردند شرایطی را برای شرکت یا فردی که هر دو شرط را دارا باشد در نظر گرفته گردد.

کاربرد رمز ارز در واردات و صادرات

سهیل نیک زاد در ادامه به ارائه گزارشی در مورد کاربرد رمز ارز در واردات و صادرات پرداخت و گفت: سهم ایران در ماینینگ در جهان به 8 درصد رسیده که گردش اقتصادی قابل توجهی در خرید و فروش رمز ارزها به شمار می رود.

او با بیان اینکه استفاده از رمز ارزها در امر صادرات و واردات راه چاره های فناورانه ای است که در این دوران وجود دارد، اضافه کرد: تا به امروز جریان های اقتصادی راسخ ناشی از صادرات و واردات با یاری رمز ارزها ثبت نشده است. بانک مرکزی هم پیش نویسی دراین حوزه منتشر نموده است و نشان می دهد به این حوزه بی میل نیست. باید به عنوان بخش خصوصی اعلام آمادگی کنیم و پیشنهاداتی را مطرح کنیم. به صورت پایلوت آماده سازی هایی را انجام دهیم. پیش از اینکه قانون متقنی تصویب گردد.

فردیس نهم تاکید نمود که باید به یک راه چاره توافق شده از سوی دانش بنیان ها، صادرنمایندگان و وارد نمایندگان برسیم و به بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کنیم. ابتدای کار هر چقدر هم رقم و ابعاد کوچکی داشته باشد ولی می تواند برای آینده راهگشا باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "بخش خصوصی در طرح جهش فراوری دانش بنیان جایگاهی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش خصوصی در طرح جهش فراوری دانش بنیان جایگاهی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید