برنامه ریزی برای دسترسی به پزشکان در ایام تعطیل

به گزارش وبلاگ کرمی، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: هر ساله با فرا رسیدن تعطیلات ابلاغیه هایی را برای پزشکان ارسال مى کنیم که برنامه های سفر خود را اعلام نمایند تا با توجه به شرایط، بتوانیم با جایگزین کردن پزشکان دیگر مشکل نبود یک پزشک را برطرف کنیم.

برنامه ریزی برای دسترسی به پزشکان در ایام تعطیل

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ کرمی، محمد جهانگیری معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران، در رابطه با مشکل نوبت دهی پزشکان در ماه هاى آخر سال و نظارت بر این موضوع گفت: نظام پزشکی بر بیش از 900 میلیون بار مراجعه به مطب پزشکان در سال نظارت دارد و پاسخ شکایات و گلایه های مردم را می دهد.

وی گفت: ما سالیان سال همگان را به ساختار های ارائه خدمت تشویق کردیم، اما چند نکته وجود دارد، یک بحث سیستم های ارائه خدمت تخصصی و فوق تخصصى است که باید در چارچوب ارائه خود انجام گردد، ما در مطالعاتی که در جهان انجام دادیم اینگونه است که خدمات تخصصی فقط نباید در مطب شخصى ارائه گردد بلکه باید به وسیله پزشک خانواده و یک سیستم کلی ارائه گردد، یعنی اگر پزشک فوق تخصصی در دسترس نبود بدانیم مى توانیم به پزشک دیگری مراجعه کنیم یا خیر. این کار به این دلیل صورت مى گیرد که دیگر وابستگی به یک نفر اتفاق نیفتد و هنگامی که پزشکان در سفر های کاری، تحصیلی و تفریحی بودند مسئله ای هم برای بیماران به وجود نیاید.

وی اضافه کرد: این سفر ها در کشور ما در ایام خاص و تعطیلات بیشتر اتفاق مى افتد و البته از بهمن ماه پزشکان، مراجعاتشان را مدیریت مى نمایند و به همین دلیل ممکن است نوبت دهى ها به تعویق بیفتد.

به گفته جهانگیرى هر ساله در شهرستان ها ابلاغیه هایی را برای پزشکان ارسال مى کنیم که برنامه های سفر خود را برای ما ارسال نمایند تا با توجه به شرایطی که وجود دارد بتوانیم با جایگزین کردن پزشکان دیگر این مشکل نبود آن ها در زمان هاى مختلف را برطرف و مدیریت کنیم. همچنین نوبت دهی الکترونیکی در کشور در حال اجرا است.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در پاسخ به این سوال که این موضوع در بیمارستان هاى دولتى هم وجود دارد اعلام کرد: در بیمارستان های دولتی الزامات بیشتر است و پزشک مقیم در ایام تعطیلات در بیمارستان ها هستند.

جهانگیری در انتها در پاسخ این سوال که بیمار هر بار نمى تواند به خاطر مسافرت پزشک یا دلایل دیگر به پزشکى دیگر مراجعه نموده و هربار پرونده جدیدى تشکیل دهد گفت: این نوید را به بیماران مى دهیم که فعالیت های پزشکی را از حالت کاغذی به الکترونیکی تغییر داده ایم و پرونده های پزشکی الکترونیکی در بیشتر مناطق به وجود آمده است و این نگرانی به زودی مرتفع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "برنامه ریزی برای دسترسی به پزشکان در ایام تعطیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی برای دسترسی به پزشکان در ایام تعطیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید