با خرید و فروش حیوانات وحشی برخورد کنید

به گزارش وبلاگ کرمی، خرید و فروش حیوانات ممنوعه در فضای مجازی مدت هاست توجه دوست داران و فعالان محیط زیست را به خود جلب نموده است. بسیاری از فعالان محیط زیست معتقد هستند که باید بر آگهی حیوانات وحشی در فضای مجازی نظارت کاملی صورت گیرد و سایت های خرید و فروش آنلاین هم در این زمینه وارد عمل شوند.

با خرید و فروش حیوانات وحشی برخورد کنید

دیوار یکی از این سایت ها است که از سال گذشته به این موضوع ورود پیدا کرد و در ارتباط نزدیک و فشرده با فعالان سرشناس محیط زیست توانست به نقطه مطلوبی در این زمینه برسد و آگهی های ممنوعه در این سایت منتشر نگردد.

سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات سایت دیوار گفت: طی بازدید از مجموعه دیوار گزارشی از اقدامات دیوار برای مقابله با خرید و فروش حیوانات وحشی و ممنوعه ارائه شد که قابل تقدیر است.

او اضافه نمود: متاسفانه خرید و فروش حیوانات وحشی در ایران برای برخی سودجویان تبدیل به بازار جذابی شده است آنقدر که حاشیه شهری مانند تهران را به بازار ثابتی برای این تجارت و ابزار درآمدزایی تبدیل نمایند. بعلاوه پس از راه اندازی پلتفرم های آگهی و نیازمندی آنلاین و افزایش فعالیت های مردم در این پلتفرم ها، برخی از قاچاقچیان یا شکارچیان حیوانات ممنوعه هم فعالیت شان را به اینترنت انتقال دادند؛ آنها حیوانات ممنوعه را برای فروش آگهی می کردند یا اعضای بدن شان را به حراج می گذاشتند که خوشبختانه جلوی این فعالیت ها در سایت دیوار گرفته شد اما متاسفانه آگهی نامناسب در برخی سایت دیگر خرید و فروش آنلاین همچنان دیده می گردد.

چگونه جلوی دور زدن قانون گرفته شد؟

نماینده مردم تهران در همین رابطه گفت: تا همین چند ماه گذشته فروشنده های متخلف می توانستند با دور زدن روش های نظارتی، حیوانات عجیب و غریبی در سایت دیوار آگهی نمایند و مشتری های خود را پیدا نمایند اما مجموعه دیوار نسبت به این موضوع احساس مسئولیت نموده و برای برطرف این مشکل به راهکار های تخصصی با همکاری فعالان این حوزه روی آورده است. در این زمینه دو مشکل وجود داشت که مشکل اول دور زدن ناظران آگهی به وسیله استفاده از کلمات گمراه نماینده بود و مشکل مقدار اطلاعات تیم نظارت این پلتفرم در حوزه حیات وحش بود که با فعالیت داوطلبانه دیوار جهت همکاری با فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات و ارائه آموزش های لازم این مسائل به شکل قابل توجهی کاهش پیدا نموده است.

فرهنگ سازی برای سرپرستی گرفتن حیوانات خانگی

سایت دیوار بعلاوه به تازگی به کاربران خود پیشنهاد نموده که به جای خرید و فروش حیوانات خانگی، سرپرستی آن ها را به عهده بگیرند. در حال حاضر اگر حیوانی مثل گربه و سگ را در دیوار جست وجو کنید، به جای بارگذاری آگهی های فروش، متنی با اسم سرپرستی حیوانات به جای خرید پیش رویتان پدیدار می گردد و بعلاوه در ادامه شرحات دیوار را در مذمت خرید و فروش حیوانات خواهید خواند.

در متن شرح دیوار آمده: حیوان کالا نیست؛ بهتر است به جای خرید حیوانات خانگی، سرپرستی آن ها را به عهده بگیرید. بعلاوه خرید و فروش حیوانات وحشی، بدون مجوز ممنوع است. آگهی های فروش گونه های ممنوع حیات وحش را به دیوار گزارش کنید.

منبع: فرارو

به "با خرید و فروش حیوانات وحشی برخورد کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خرید و فروش حیوانات وحشی برخورد کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید