مسکو: موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت فاقد ارزش است

به گزارش وبلاگ کرمی، وزارت خارجه روسیه توضیح داد درخواست آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل فاقد ارزش است.

مسکو: موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت فاقد ارزش است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کرمی، وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به درخواست آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران گفت که چنین موضوعی فاقد ارزش است.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی تاس، در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه در این خصوص آمده است: در کنگره آمریکا اعلام شد که ایالات متحده در کوشش است تا روسیه و چین را راضی کند تا پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را وتو نکنند. در حقیقت، شورای امنیت چنین موضوعی را مطرح نکرده است. دلیلی برای مطرح شدن چنین چیزی وجود ندارد. توافق هایی در سال 2015 انجام گرفت و قرار نیست در این خصوص تجدیدنظر گردد.

وزارت خارجه روسیه ادامه داد: مسخره است که یک کشور در حالی از تمدید بعضی از الزامات قطعنامه ای حرف می زند که نه تنها خودش ناقض آن است بلکه کوشش می نماید با تهدید به تحریم، دیگر کشورها را نیز از پایبندی به آن منع کند.

پیش از این دفتر نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل با صدور بیانیه ای در مورد لغو تحریم های تسلیحاتی ایران در اکتبر امسال میلادی، خواهان تمدید این تحریم ها در سازمان ملل شده بود.

مایک پامپئو اوایل اسفندماه در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که آمریکا از جامعه ملل خواهد خواست تحریم های سازمان ملل برای جلوگیری از فروش تسلیحات متعارف به ایران را تمدید کند.

طبق یکی از بندهای قطعنامه 2231 که از سال 2016 میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال 2020 (مهر ماه 1399) منقضی می گردد و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که از کشورهای خارجی جنگ افزار بخرد.

مقام های آمریکایی بارها ضمن ابراز نگرانی از لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خواهان جلوگیری از این مسئله شده اند. پیش از این، ولادیمیر ارماکوف مدیر اداره کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که تحریم های تسلیحاتی علیه ایران موقت هستند و اکتبر 2020 منقضی می شوند.

ولادیمیر ارماکوف در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: من می توانم به شما اطمینان بدهم که هیچ رایزنی و بحث رسمی درباره بازنگری کردن در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد، نه در شورای امنیت و نه در هیچ صندلی دیگر.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "مسکو: موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت فاقد ارزش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت فاقد ارزش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید