مدرنیته در کمین یکی از روستاهای تاریخی در چهارمحال و بختیاری

به گزارش وبلاگ کرمی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، مدرنیته در کمین یکی از روستاهای تاریخی در چهارمحال و بختیاری است.

مدرنیته در کمین یکی از روستاهای تاریخی در چهارمحال و بختیاری

روستای سرآقاسید در یکی از مناطق صعب العبور چهارمحال و بختیاری واقع شده است و اهالی این روستا حدود نیمی از سال را در محاصره برف قرار می گیرند و به علت نامناسب بودن راه دسترسی رفت و آمد اهالی این منطقه به سختی انجام می شود.

بیشتر بخوانیددیدنی های روستای سرآقا سید، جاذبه بی نظیر زاگرس

این روستای تاریخی در سالیان گذشته به ثبت ملی رسیده، بنابراین حفظ بافت تاریخی روستا از اهمیت بالایی برخوردار است، اما متاسفانه برخی از اهالی روستا برای مقاوم سازی و بازسازی بنای منازل خود دست به تغییر و تحول در بافت تاریخی روستا زده اند، این موضوع در صورت گسترش می تواند بافت تاریخی و سنتی این روستا را دستخوش مدرنیته کند.

این روستا از بسیاری از امکانات زندگی مدرن محروم است و مردم آن با مسائل زیادی دست و پنجه نرم می کنند، بنابراین دستگاه های دولتی مرتبط از جمله اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر دستگاه های متولی باید بحث مقاوم سازی منازل این روستا را براساس ضوابط و دستورالعمل ها در اولویت قرار دهند تا بافت تاریخی این روستا حفظ شود.

این روستای پلکانی می تواند مقصد گردشگران در فصل بهار و تابستان باشد، اما در این روستا امکانات اقامتی چندانی وجود ندارد، مردم این روستا می توانند با توسعه بوم گردی منبع درآمدی برای خود و خانواده فراهم کنند.

بازسازی و مقاوم سازی منازل روستای سرآقاسید باید براساس ضوابط فنی باشد

علیرضا غفاری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کوهرنگ با اشاره به اینکه روستای پلکانی سرآقاسید یکی از روستاهای تاریخی و دارای قدمت در چهارمحال و بختیاری محسوب می شود، اظهار کرد: این روستا همچنین نیز ثبت ملی شده است.

وی با تاکید بر اینکه حفظ بافت تاریخی و سنتی روستای سرآقاسید از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: ساخت و ساز جدید، مقاوم سازی، تعمیر، بازسازی و بازسازی بناهای موجود در این روستا باید براساس ضوابط و اجرائیات ابلاغ شده به بنیادمسکن انقلاب اسلامی، فرمانداری و بخشداری صورت بگیرد.

غفاری افزود: همچنین برای حل مشکل کمبود زمین برای ساخت و ساز جدید در این روستا باید فرمانداری قطعه زمینی را معین و آن را به افراد متقاضی واگذار کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کوهرنگ با اشاره به اینکه برخی از ساکنان روستا برای مقاوم سازی و بازسازی منازل اقدام به استفاده از بلوک و ستون های سیمانی در بنای ساختمان خود کرده اند که این موضوع به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، توضیح داد: طبق ضوابط مردم برای بازسازی، مقاوم سازی و تعمیر منازل خود اجازه استفاده از این نوع مصالح ساختمانی را ندارد، نباید بافت تاریخی روستا از شیوه خشت و گلی تغییر پیدا کند و مردم باید برای این کار از سنگ فرش های سنتی، خشت، گل و خاک برای بازسازی استفاده کنند.

وی ادامه داد: یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری بر حفظ بافت تاریخی روستای سرآقاسید نظارت دارند، یادآور شد: اگر افرادی اقدام به تخریب بافت تاریخی و سنتی این روستا کنند به شدت با این افراد برخورد خواهد شد.

توسعه بومگردی در سرآقاسید

مرتضی زمانپور، فرماندار کوهرنگ با اشاره به اینکه روستای پلکانی سرآقاسید دارای بافت سنتی و تاریخی است، اظهار کرد: جمعیت این روستا براساس آخرین سرشماری حدود 1700 نفر تخمین زده شده است، این روستای تاریخی و توریستی همچنین ثبت ملی شده است.

وی ادامه داد: قبل از شیوع ویروس کرونا هر ساله جمعیت زیادی از گردشگران از این روستای تاریخی در شهرستان کوهرنگ بازدید می کردند، طبق برآوردهای اجرا شده نزدیک به 60 درصد گردشگرانی که به این شهرستان برای بازدید غار یخی چما و سایر جاذبه های گردشگری مراجعه می کردند، سفری نیز به این روستا داشتند.

زمانپور با تاکید بر اینکه حفظ بافت تاریخی روستای سرآقاسید دارای اهمیت بالایی است، گفت: سال گذشته از محل اعتبارات مسکن محرومان 23 فقره تسهیلات جهت بازسازی، مقاوم سازی و بازسازی به ساکنان این روستا اختصاص یافت، این افراد برای این اقدامات باید دستورالعمل های ارائه شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری را رعایت کنند تا اقساط بعدی این تسهیلات به آنها پرداخت شود.

فرماندار کوهرنگ افزود: در حال حاضر در روستای سرآقاسید زمینی برای ساخت و ساز وجود ندارد، بنابراین قطعه زمینی برای سرریز جمعیت این روستا و ساخت و ساز جدید پیشنهاد داده شد، اما مردم این روستا تمایل چندانی به جابجایی ندارند و می خواهند در خود روستا مستقر باشند.

وی صعب العبور بودن و نداشتن راه دسترسی مناسب به روستای سرآقاسید را از مسائل این روستا عنوان و گفت: خوشبختانه با اقدامات اجرا شده مشکل ارتباطی تلفن همراه در این روستا تا حدودی حل شده اسـت، همچنین ساکنان از نعمت برق نیز برخوردار هستند، یک مدرسه پنج کلاسه نیز در این روستا احداث خواهد شد.

زمانپور با اشاره به اینکه برای جذب توریست در روستای سرآقاسید پس از بهبود شرایط بیماری کرونا اظهار کرد: مجوز احداث چند بومگردی برای ساکنان این روستا صادر شده است، همچنین احداث راه دسترسی مناسب نیز در دستور کار واقع شده است.

فرماندار کوهرنگ گفت: خوشبختانه گردشگران استقبال خوبی از مراکز اقامتی بومگردی در این روستا دارند، بنابراین آموزش مردم این روستا برای مباحث گردشگری در اولویت واقع شده است.

منبع: همگردی

به "مدرنیته در کمین یکی از روستاهای تاریخی در چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرنیته در کمین یکی از روستاهای تاریخی در چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید