لباس های نانویی با قابلیت خنک کردن در فصل گرما تولید شدند

به گزارش وبلاگ کرمی، با ترکیب نانولوله ها و نخ، می توان منسوجاتی تولید کرد که قابلیت خنک کردن دارند. این منسوجات برای فصل گرما مناسب هستند.

لباس های نانویی با قابلیت خنک کردن در فصل گرما تولید شدند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ کرمی، فصل تابستان است و هوای گرم شما را کلافه کرده، تصور کنید که پشت پیراهن شما مجهز به یک ابزار خنک کننده است. به تازگی محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی دستاوردی برای تحقق این رویا ارائه کردند.

توشار پوش از محققان این دانشگاه، پیروز به ارائه منسوجات هوشمند شده است. آن ها ماده انعطاف پذیر جدیدی ساختند که دارای خواص ترموالکتریک است. مواد ترموالکتریکی که می توانند اختلاف دما را به برق و بالعکس تبدیل کنند.

کونیا چاترجی، از محققان علوم الیاف و پلیمر، در پروژه دکتری خود این سوال را مطرح نمود که آیا می توان الیاف را با مواد ترموالکتریک ترکیب نمود؟ چگونه چنین کاری امکان پذیر است؟ مواد ترموالکتریک فعلی بسیار سنگین و شکننده هستند به طوری که از آن ها می توان برای تولید اجسام بزرگ استفاده کرد، اما برای تولید لباس مناسب نیستند.

این گروه تحقیقاتی از نانولوله های کربنی برای این کار استفاده کردند چرا که نانولوله های کربنی دارای پتانسیل بالایی برای تولید پارچه های هوشمند هستند. این نانولوله ها نیاز به پردازش قابل توجهی ندارند و تنها یک غوطه وری یک ساعته در حمام الکل کافی است.

هدف این است که این فیلم نازک از جنس نانولوله ها را در فرآیند تولید منسوجات به کار برد که برای این کار لازم است آن را به نخ چسباند. این نخ ها را می توان برای تولید پارچه با خاصیت تنظیم دما به کار برد. در آزمایش انجام شده، این ماده توانست تنها با یک باتری 5 ولتی، 1.8 درجه فارنهایت فضای اطراف را خنک کند. شاید این مقدار چندان زیاد به نظر نرسد، اما وقتی روی پوست قرار می گیرد، فرد را ترغیب می کند تا ترموستات را تغییر دهد.

استفاده از منسوجاتی که قابلیت خنک کردن دارند به کارگرانی که تجهیزات محافظت شخصی استفاده می کنند، کمک کرده تا مدت زمان بیشتری بتوانند در این تجهیزات راحت بمانند. برای مثال، آتش نشان ها با اطمینان از خنک شدن توسط این لباس ها با اطمینان بالاتری می توانند در محیط هایی با دمای بالا بمانند. گام بعدی محققان تلاش برای مقیاس پذیر کردن این فناوری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "لباس های نانویی با قابلیت خنک کردن در فصل گرما تولید شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس های نانویی با قابلیت خنک کردن در فصل گرما تولید شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید