سازمان توسعه تجارت در ایجاد محدودیت های صادراتی پیشتاز شده است

به گزارش وبلاگ کرمی، رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه کارت بازرگانی تعدادی از صادرکنندگان در 31 شهریورماه گذشته تعلیق و درواقع منافذ صادراتی کشور بسته شده، گفت: سازمان توسعه تجارت ایران که باید متولی امر صادرات و حامی صادرکنندگان باشد، در ایجاد محدودیت های صادراتی پیشتاز شده است.

سازمان توسعه تجارت در ایجاد محدودیت های صادراتی پیشتاز شده است

سیدمهدی طبیب زاده در همایش گرامیداشت روز صنعت و معدن و تجلیل از صنعتگران و معدن کاران برتر استان کرمان، اضافه نمود: اعطای تسهیلات صادراتی در سال جاری از طریق سامانه سپیدار صورت می گیرد که به دلیل آماده نبودن زیرساخت های لازم در این سامانه، صادرکنندگان نمی توانند تسهیلات دریافت کنند به طوری که در یکی از بانک ها از اسفند 98 تا به امروز حتی یک پرونده از سامانه سپیدار به بانک ارجاع داده نشده است.

او ادامه داد: از سوی دیگر بانک مرکزی اخیراً گفته هیچ بانکی حق ندارد به صادرکنندگانی که 100 درصد تعهد ارزی خود را رفع نکرده باشند، تسهیلات صادراتی بدهند که این به معنای توقف در صادرات است و این پرسش مطرح می شود که آیا این رفتار کمک به صادرات و صادرکننده و بازگشت ارز به کشور است؟

طبیب زاده، در خصوص تمدید کارت های بازرگانی گفت: سامانه جامع تجارت بدون آمادگی در زیرساخت ها، برای تمدید کارت ها در نظر گرفته شده درحالی که حتی اگر صادرکننده برود و تعهد ارزی خود را کامل انجام دهد به دلیل مسائل این سامانه بازهم نمی تواند کارت خود را تمدید کند.

رئیس اتاق کرمان، با اشاره به اینکه با تعلیق کارت های بازرگانی، صادرکنندگان رسمی، معتبر و کسانی که همیشه ارز را وارد کشور می کردند، نمی توانند صادرات داشته باشند، اظهار کرد: در چنین وضعیتی محصول صادراتی استان کرمان صادر نمی شود که مسائل اقتصادی و اجتماعی در پی خواهد داشت و همچنین اگر صادرات نباشد تولید هم شکل نمی گیرد.

او از صنعتگران و معدن کاران استان کرمان که باوجود همه مسائل و گرفتاری ها چراغ تولید را روشن نگه داشته اند، قدردانی کرد و گفت: سرپا ماندن تولید نه از تدبیر مسئولان تولید بلکه از روی دلسوزی، دل بستگی و علاقه فعالان این حوزه است که امیدواریم شرایط را برای آنها تسهیل کنند.

طبیب زاده، به برخی مسائل در حوزه معدن اشاره و شرح داد: شورای معادن استان کرمان فاقد برخی اختیارات برای حل مسائل بخش خصوصی است و امیدواریم اختیاراتی به این شورا داده شود که قرار نباشد برای کوچک ترین مسئله ای به شورای عالی کشور مراجعه کنند.

او با تأکید بر حمایت از تولید در ستاد رفع موانع تولید ادامه داد: در نهادهای شبه قضایی کنندگان بخش خصوصی برای دفاع از حقوق حقه بخش خصوصی ترس از برخورد دستگاه های نظارتی دارند که امیدواریم هماهنگی لازم صورت گیرد تا این کنندگان با خیالی آسوده از بخش خصوصی دفاع کنند.

رئیس اتاق کرمان ضمن طرح این پرسش خطاب به مسئولان و کنندگان مجلس که کدام یک از قوانین را متناسب با شرایط فعلی کشور اصلاح کرده اید؟ گفت: اتاق کرمان پیشنهاد تهیه لایحه قانون اداره بنگاه ها در شرایط خاص را گفته و در این زمینه به بررسی قوانین و مطالعه شرایط کسب وکار پرداخته و خواهد پرداخت.

رتبه 29 در پایش فضای کسب وکار برای کرمان

در ادامه این همایش نایب رئیس اتاق کرمان نیز ضمن تبریک به فعالان حوزه صنعت و معدن استان گفت: مدافعان عرصه اقتصاد در شرایط کنونی به ظاهر حامی جدی ندارند درحالی که فعالیت های اقتصادی و تولیدی در این شرایط کم از جهاد و دفاع مقدس نیست.

جلیل کاربخش، شرح داد: در پایش اخیر فضای کسب وکار کشور، کرمان رتبه 29 را دارد که امیدواریم مسئولان استان حمایت کنند تا فضای کسب وکار استان بهبود یابد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اضافه نمود: با تفویض برخی اختیارات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به اتاق کرمان برخی مسائل به خوبی پیگیری می شود که امیدواریم سایر دستگاه ها نیز برخی اختیارات را به تشکل های بخش خصوصی واگذار کنند تا آنها تقویت شوند و گشایش های بیشتری اتفاق بیفتد.

او ادامه داد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در بهار 99 رتبه بسیار خوب و مناسبی را در کشور کسب کرده که یکی از دلایل آن استفاده از توان و ظرفیت تشکل ها بوده است.

مصوبات ستاد تسهیل برای دستگاه های نظارتی لازم الاجراست

در ادامه، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت: اگر به فرموده رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه نگاهمان را به تولید تغییر دهیم، عمل شود دیگر از بخشنامه های خلق الساعه و گرفتاری های پیش آمده خبری نیست.

میثم زالی، شرح داد: حل وفصل مسائل واحدهای تولیدی و رفع موانع صادراتی بر عهده ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور و کنندگان این ستاد در استان هاست و رفتارها و اقدامات همه دستگاه های نظارتی، بازرسی و قضایی نباید غیر از مصوبه این ستاد و خلاف فرموده رهبری باشد.

او اظهار کرد: هیچ دستگاه نظارتی با توجه به صراحت قانون و فرموده معظم له، جایگاهی برای دخالت در مصوبه ستاد ندارد و از همه دستگاه ها و به ویژه بانک ها اجرای قانون و مصوبات ستاد را می خواهیم و این موضوع بسیار مهم است.

زالی، به مسائل موجود در حوزه بانکی ازجمله در اختیار قرار ندادن نسخه ای از قرارداد تسهیلات به مشتریان، مشخص نبودن نحوه محاسبه بدهی در بانک ها، ندادن چک و تسهیلات باوجود وثیقه کافی و ... اشاره کرد و اضافه نمود: بدهی واحدهای تولیدی غیردولتی به بانک ها کمتر از 15 درصد است و چون بانک ها نمی توانند مطالبات خود را از دولتی ها وصول کنند مسائل و سختی هایی را برای غیردولتی ها ایجاد می کنند.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت: تولیدکنندگان ازجمله پاک ترین و با اعتقادترین فعالان اقتصادی کشور هستند که با همه سرمایه خود قرار نیست جای دیگری بروند پس همه باید از آنها حمایت کنند.

او به سرقت اموال یک کارخانه توقیف شده توسط بانک در زمان پلمپ این کارخانه که اخیراً کلیپ آن در فضای مجازی منتشر شده اشاره کرد و گفت: از کنندگان مجلس درخواست می شود قانونی برای پذیرفتن تبعات هر تصمیمی توسط مدیران و مسئولان دستگاه ها وضع شود تا به راحتی شاهد تعطیلی یک کارخانه و تبعات پس ازآن نباشیم.

گفتنی است در سرانجام این همایش از 32 واحد صنعتی و معدنی برتر استان کرمان تقدیر و تجلیل شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "سازمان توسعه تجارت در ایجاد محدودیت های صادراتی پیشتاز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان توسعه تجارت در ایجاد محدودیت های صادراتی پیشتاز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید