حفاری و نگهداری سنتی، عوامل اصلی حوادث کار در معادن

به گزارش وبلاگ کرمی، معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در یکصد و هفتادمین نشست شورای عالی حفاظت فنی گفت: دو موضوع حفاری و نگهداری سنتی از عوامل اصلی حوادث کار در معادن است.

حفاری و نگهداری سنتی، عوامل اصلی حوادث کار در معادن

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ کرمی، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حاتم شاکرمی گفت: در کشور بیش از 5 هزار و 500 معدن وجود دارد و حدود 90 معادن فعال در حوزه ذغال سنگ فعالیت دارند که روش های استخراج در بیش از 90 درصد این معادن عمدتاً به صورت سنتی و تقریباً نا ایمن است.

وی راه چاره ارتقای ایمنی نیروی کار شاغل در معادن و افزایش بهره وری را عبور از روش های سنتی و به کارگیری تکنولوژی نوین اسم کرد.

شاکرمی اضافه کرد: از شرکت های دانش بنیان که دارای قابلیت های فنی بالایی هستند می توان برای تغییر روش های سنتی در استخراج معادن یاری گرفت و امیدواریم وزارت صمت و شورای عالی معادن هم تصمیم اساسی برای ایمن سازی معادن بگیرند.

رییس شورای عالی حفاظت فنی اعلام کرد: متأسفانه برخی از شرکت هایی که این معادن را در اختیار دارند تصور می نمایند اگر کار را به پیمانکار واگذار نمایند در رابطه با نیروی کار دیگر مسئولیتی ندارند، در صورتی که این شرکت ها در رابطه با شرایط محیط و امور رفاهی کارگران همیشه دارای تعهد هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به ماده 13 قانون کار گفت: به استناد این ماده قانونی، مسئولیت نظارتی صاحب و مالک معدن به اسم مقاطعه دهنده در واگذاری فعالیت ها به پیمانکاران، سلب نمی گردد.

در ادامه این نشست، علی مظفری، دبیر شورای عالی حفاظت فنی و مدیرکل بازرسی کار ضمن ارائه توضیحاتی در مورد سفر هیأت کارشناسی بازدید نماینده از معدن ذغال سنگ شهرستان طبس گفت: فناوری، رکن ارتقای ایمنی در کارگاه ها است و در غالب کشور های پیشرفته، کوشش برای کاهش اثرات رفتاری کارگر، موضوع ایمنی کار محسوب می گردد، بنابراین ارتباط خطای انسانی در وقوع حوادث به حداقل می رسد.

در ادامه این نشست، بازنگری آیین نامه حفاظتی حفر چاه های دستی از سوی اعضا آنالیز شد.

این آیین نامه در سال 1364 به تصویب شورای عالی حفاظت فنی رسیده و با توجه به بازخورد هایی که در بحث آنالیز حوادث ناشی از کار در سطح کشور وجود داشت بازنگری شد و پس از آنالیز در نشست های متعدد کمیته تخصصی در دستور کار شورا نهاده شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "حفاری و نگهداری سنتی، عوامل اصلی حوادث کار در معادن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاری و نگهداری سنتی، عوامل اصلی حوادث کار در معادن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید