تمیز کردن قابلمه سوخته با 3 روش کاربردی

به گزارش وبلاگ کرمی، تمیز کردن قابلمه سوخته با توجه به کم یا زیاد بودن مقدار سوختگی و جنس قابلمه به روش های مختلفی می تواند انجام گردد. در اینجا روش تمیز کردن سوختگی با سرکه، جوش شیرین، مایع ظرفشویی و نمک یاد داده شده است.

تمیز کردن قابلمه سوخته با 3 روش کاربردی

اگر از قابلمه ها به درستی نگهداری کنید، آن ها می توانند مدت زیادی عمر نمایند و برای چند سال مفید باشند. تمیز کردن غذا های سوخته از قابلمه یکی از مهمترین موارد نگهداری از وسایل آشپزی است، بنابراین این مهم است که بدانید چگونه و چه مدت آن ها را خیس کنید، و با چه روشی سوختگی ها را از بین ببرید. در اینجا 3 روش کاربردی برای تمیز کردن قابلمه سوخته یاد داده شده است.

1- تمیز کردن قابلمه سوخته با سرکه و جوش شیرین

بر خلاف مایع ظرفشویی و آب این یک راهکار بهتر و جامع تر است که مخصوص تمیز کردن قابلمه سوخته می باشد. ابتدا قابلمه را با آب پر کنید طوری که همه قسمت های سوخته را پر کند.

سرکه یک ماده اسیدی است که باعث می گردد به راحتی بتوانید سوختگی های قابلمه را تمیز کنید. یک فنجان (240 میلی لیتر) سرکه سفید را داخل ظرف بریزید و با قاشق آنها را با هم مخلوط کنید.

قابلمه را بر روی اجاق قرار دهید و زیر آن روشن کنید، شعله را روی درجه متوسط یا بالا تنظیم کنید. توجه کنید که نباید درب ظرف را بگذارید. صبر کنید تا سرکه آغاز به جوشیدن کند، در این لحظه خواهید دید که قابلمه کم کم تمیز می گردد. شعله را خاموش کنید و قابلمه را به یک محل خنک حرکت ببرید.

هنگامی که جوش شیرین با سرکه داغ مخلوط گردد به یک محصول تمیز نماینده فوق العاده قوی تبدیل می گردد. حدود 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) جوش شیرین را به محلول اضافه کنید، سعی کنید آن را روی مناطق سوخته شده بپاشید. اجازه بدهید جوش شیرین به مدت 30 دقیقه روی آن بماند، این کار باعث می گردد قابلمه خنک شده و جوش شیرین در آن نفوذ کند.

توجه داشته باشید که جوش شیرین ممکن است هنگام افزودن به سرکه به میزان قابل توجهی گاز فراوری کند. (مثل گاز نوشابه) برای جلوگیری از سر ریز شدن گاز جوش شیرین در قابلمه های کوچکتر، بهتر است قبل از اضافه کردن جوش شیرین به قابلمه به میزان ½ و ¾ سرکه روی آن بریزید.

بعد از 30 دقیقه، قابلمه را با انتهای خمیدگی اسکاج تمیز کنید. روی لکه هایی که هنوز هم از روی آن نمی فرایند می توانید حدود 5 قاشق غذاخوری (7.4 میلی لیتر) جوش شیرین بپاشید و دوباره آنها را بشویید. در صورت لزوم می توانید فرآیند جوشیدن سرکه را تکرار کنید.

همچنین بخوانید: 11 روش فوق العاده برای نو کردن وسایل قدیمی

2- تمیز کردن قابلمه سوخته با آب و مایع ظرفشویی

در صورت امکان ابتدا قابلمه را خنک کنید و بلافاصله پس از سوختن قابلمه آن را با آب را پر کنید، با این روش تمیز کردن غذای سوخته از قابلمه آسان تر خواهد بود. مطمئن شوید که تمام مناطق سوخته را کاملا آب گرفته است.

چند قطره مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید. برای قابلمه های کوچکتر باید دو تا سه قطره و برای قابلمه های بزرگتر 4 تا 5 قطره اضافه کنید. بعد از اضافه کردن مایع ظرفشویی، محلول را با یک برس تمیزکاری ساده مخلوط کنید تا مطمئن شوید که مایع تمام قابلمه را پوشش می دهد.

اجازه دهید این مخلوط یک شب در قابلمه بماند. اگر این زمان برای شما ممکن نیست بگذارید حداقل یک ساعت مخلوط در قابلمه بماند. هرچه زمان بیشتری این مخلوط در قابلمه سوخته بماند، غذای سوخته آن را بیشتر جذب می نماید، و در نتیجه راحت تر می توانید آن را از قابلمه پاک کنید.

پس از خیساندن، با استفاده از انتهای خمیدگی اسکاج کنید می توانید مواد غذایی سوخته را پاک کنید. اگر چه لازم نیست اما در صورت تمایل می توانید آب موجود در قابلمه را تخلیه کنید. اگر مقداری از مواد غذایی هنوز در قابلمه وجود دارد و پاک نمی گردد می توانید فرایند خیساندن را تکرار کنید.

3- تمیز کردن قابلمه سوخته با نمک و سیب زمینی

این روش برای سوختگی های کم به کار می رود. کف تابه یا قابلمه سوخته خود مقداری نمک بریزید و سپس با یک سیب زمینی خام روی آن بکشید. بعد آن را با آب بشویید و با دستمال کاغذی خشک کنید.

سپس مقدار کمی روغن در ظرف بریزید و با دستمال کاغذی آن را در همه جای ظرف پخش کنید. در نهایت، تابه یا قابلمه را روی اجاق گاز با حرارت کم به مدت 30 دقیقه قرار دهید و اجازه دهید روغن در ظرف غوطه ور شده و در آن رسوخ کند. بعد آن را از روی اجاق برداشته و کاملا تمیز کنید.

برگرفته از: wikihow

گروه خانه داری وبلاگ کرمی

منبع: setare.com

به "تمیز کردن قابلمه سوخته با 3 روش کاربردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن قابلمه سوخته با 3 روش کاربردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید