بازیافت پسماندهای الکتریکی آلودگی های محیطی را تا 70 درصد کاهش می دهد

به گزارش وبلاگ کرمی، با حمایت معاونت علمی و فناوری عوارض آلودگی های محیطی پسماندهای الکترونیکی کاهش می یابد.

بازیافت پسماندهای الکتریکی آلودگی های محیطی را تا 70 درصد کاهش می دهد

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ کرمی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ بر ساس آمارهای موجود هر ایرانی در سال به طور میانگین حدود 8 کیلوگرم پسماند الکترونیک فراوری می نماید و هنوز هم تدبیری درست و علمی برای برخورد با این پسماند پیچیده و بسیار خطرناک در نظر گرفته نشده است. بر اساس آمارهای موجود پسماندهای الکترونیک به لحاظ مقدار فقط 2 درصد از کل پسماندها را تشکیل می دهند ولی از نظر آلودگی منشا 70 درصد آلودگی های محیطی هستند.

با توجه به ضرورت مدیریت پسماندهای الکترونیک و ارائه راهکارهای فناورانه برای بازیافت و استخراج فلزات گرانبها، راه اندازی یک سیستم پایلوت بازیافت اصولی پسماندهای الکترونیک در دستور کار کارگروه توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است. پس از انجام پیروز طرح در فاز آزمایشگاهی و نتایج مثبت تست های اجرا شده فاز نیمه صنعتی آن توسط یک شرکت فناور در دست اجرا است.

اجرای فاز پایلوت به گونه ای است که پس از سرانجام این طرح امکان گسترش آن به شکل صنعتی در سراسر کشور فراهم خواهد شد. از مهم ترین مزیت های این روش که در2 فاز جداسازی فیزیکی و شیمیایی انجام می گردد می توان به حذف کوره، کاهش پساب، افزایش سرعت فرآیند بازگشت پلاستیک بوردها به چرخه استفاده مجدد و افزایش ظرفیت دریافت پسماند اشاره نمود.

مزایای اجرای این طرح نیز توسعه فناوری جداسازی فیزیکی بوردهای الکترونیکی بدون احتیاج به کوره، توسعه فناوری فرآیند جداسازی شیمیایی و استخراج فلزات گرانبها، ترویج و فرهنگ سازی روش های صحیح جمع آوری پسماندهای الکترونیکی و ایجاد کسب وکارهای نوین برای مدیریت و بازیافت پسماندهای الکترونیکی است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "بازیافت پسماندهای الکتریکی آلودگی های محیطی را تا 70 درصد کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیافت پسماندهای الکتریکی آلودگی های محیطی را تا 70 درصد کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید