محمدرضا علیزاده: برنامه ها با حضور مردم برگزار نمی گردد

به گزارش وبلاگ کرمی، خبرگزاری خبرنگاران-نشست خبری سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران صبح امروز شنبه 10 آبان ماه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برگزار گردید.

محمدرضا علیزاده: برنامه ها با حضور مردم برگزار نمی گردد

به گزارش وبلاگ کرمی و به نقل از نای، در ابتدا محمدرضا علیزاده (مدیرکل ارشاد استان کرمان) گفت: خوشحالیم از اینکه این توفیق نصیب شد و شاهد برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران در استان کرمان هستیم. در دو سال گذشته با توجه به تصمیمات شورای سیاست گذاری، بنابراین شد جشنواره در ایام مبارک هفته وحدت که مصادف با میلاد حضرت محمد (ص) است، برگزار گردد.

او ادامه داد: از امروز دهم آبان ماه جشنواره شروع خواهد شد و در سیزدهم آبان ماه نیز اختتامیه را برگزار خواهیم کرد. پس از اتمام جشنواره دوازدهم، طی تصمیماتی در شورای سیاست گذاری، قرار شد جشنواره سیزدهم نیز در استان کرمان برگزار گردد و با توجه به شرایط حاکم بر کشور و استان کرمان به دلیل بیماری کرونا، از همان ابتدا پیش بینی می شد که جشنواره سیزدهم مشابه سال های گذشته برگزار نگردد و قرار شد به صورت آنلاین در فضای مجازی برگزار گردد.

وی اضافه کرد: تمام بزرگواران در جشنواره موسیقی نواحی کشور اعم از جناب دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جناب آقای دکتر حسینی معاون امور هنری وزیر و جناب آقای دکتر اله کمک مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین شورای سیاست گذاری بر این موضوع تأکید داشتند که تداوم جشنواره قطع نگردد. خوشبختانه 5 سال متوالی است که این جشنواره را برگزار می کنیم و کوشش کردیم کرونا مانع برگزاری این جشنواره نگردد.

او تأکید کرد: این جشنواره در دو بخش برگزار خواهد شد؛ بخش نخست، شامل اجراهایی است که در این چهار شب در کرمان خواهیم داشت و به صورت آنلاین پخش می گردد. اجراها نیز به وسیله صفحات مجازی جشنواره در اینستاگرام و آپارات پخش خواهد شد. بنابراین اگر کرونا تهدید بود، شورای سیاست گذاری آن را به فرصت تبدیل کرد و جای قدردانی از زحمات تمامی این عزیزان دارد.

علیزاده همچنین گفت: بخش دوم این جشنواره، بخش مستندها است که از نقاط قوت جشنواره است و امیدواریم که این بخش در سال های آینده نیز وجود داشته باشد.

مدیرکل استان کرمان اظهار داشت: تشکیل شورای علمی جشنواره با اعضای جدید اتفاق خوبی بود که در این دوره نیز رخ داد و جا دارد از دکتر صدری نیز بابت تشکیل این شورا تشکر کنم. شورای علمی با حضور اساتید بزرگوار شکل گرفت که در خصوص مستندها و انتخاب هنرمندان تصمیمات لازم گرفته شد.

علیزاده در خاتمه درباره مزایای آنلاین بودن جشنواره شرح داد: سال جاری با توجه به شرایط کرونا کوشش کردیم کسانی که علاقه مند به حضور در جشنواره موسیقی نواحی هستند، به وسیله فضای مجازی از این جشنواره استفاده نمایند. سال جاری حضور فیزیکی علاقمندان را در جشنواره نداریم و برنامه ها با حضور مردم برگزار نمی گردد و به وسیله صفحات مجازی می توانند برنامه ها را دنبال نمایند. از طرف دیگر در خصوص مهمان های جشنواره نیز قاعدتاً ریزش بسیار زیادی داشتیم. هر ساله تقریباً هنرمندان، معاونان اجرایی و اصحاب رسانه در این جشنواره به عنوان مهمان حضور داشتند، اما در جشنواره سال جاری نهایتاً 40 نفر مهمان خواهیم داشت که به نحوی برنامه ریزی شده این افراد در رفت و آمد باشند، یعنی برنامه ها ضبط، پخش و اجرا می گردد و پس از آن به شهرشان برمی گردند و در هیچ شرایطی تراکم جمعیتی نخواهیم داشت. در کل حدود 35 نفر مهمان در این جشنواره حضور دارند که 12 نفرشان از استان کرمان هستند و مابقی از سایر شهرها و استان های کشور خواهند بود.

موسیقی نواحی آینه تمام نمای فرهنگ و زندگی ایرانیان است

احمد صدری دبیر جشنواره در این نشست گفت: در ابتدا فرارسیدن هفته وحدت و همچنین میلاد مبارک و فرخنده حضرت محمد (ص) را به تمام شما عزیزان تبریک عرض می کنم و خیلی خوشحالم که در این ایام مبارک می توانیم سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران را در استان کرمان برگزار کنیم.

او ادامه داد: موسیقی نواحی آینۀ تمام نمای فرهنگ و زندگی ایرانیان است. این دوره از جشنواره به جهت شرایط ویژه ای که در کشور حاکم است، قرار است بخشی از آن به صورت آنلاین برگزار گردد و متأسفانه برخلاف سال های گذشته، سیزدهمین دوره بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سال های گذشته از هنرمندان و پیشکسوتان موسیقی نواحی کشور نیز دعوت می کردیم که در کنار ما حضور داشته باشند اما در این دوره به جهت شرایطی که وجود دارد و طبق اعلام مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا، استان کرمان جزو مناطق پرخطر کشور است، تصمیم گرفتیم از تعداد کمتری دعوت کنیم که در این جشنواره حضور داشته باشند. از هنرمندان نسل دوم دعوت کردیم تا خطر کمتری متوجه هنرمندان موسیقی گردد.

او تأکید کرد: این دوره از جشنواره با موضوع آواز و دوبیتی خوانی برگزار می گردد. هر منطقه از ایران موسیقی نواحی خاص خودش را دارد که بسیار زیبا اجرا می گردد.

صدری در خاتمه هم گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا، نمایشگاه ساز در دوره سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی به دلیل اینکه باعث تجمع افراد و علاقه مندان می گردد برگزار نخواهد شد و در طول برگزاری جشنواره موسیقی نواحی مستندهایی از زندگی و نوازندگی هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی در سراسر کشور فراوری می گردد که پس از جشنواره در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری و به میزبانی کرمان از شنبه 10 آبان شروع می گردد و تا سه شنبه 13 آبان ادامه دارد. علاقمندان می توانند اجراها را به وسیله صفحۀ اینستاگرام جشنواره موسیقی نواحی و انجمن موسیقی استان کرمان، و صفحۀ جشنواره در سامانۀ آپارات مشاهده نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "محمدرضا علیزاده: برنامه ها با حضور مردم برگزار نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدرضا علیزاده: برنامه ها با حضور مردم برگزار نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید