درمان تومور های سرطانی با نانودارو های جدید محقق خواهد شد

به گزارش وبلاگ کرمی، دانشمندان با استفاده از بمب های کلسیمی در دارو های شیمی درمانی، توانستند اندازه تومور ها را در موش های آزمایشگاهی کوچک نمایند.

درمان تومور های سرطانی با نانودارو های جدید محقق خواهد شد

به گزارش خبرنگار فناوری وبلاگ کرمی، مقاومت چنددارویی (MDR)، فرآیندی که تومور ها به چندین دارو مقاومت نشان می دهند، اصلی ترین ترین دلیل در عدم موفقیت شیمی درمانی سرطان است. سلول های تومور اغلب با افزایش فراوری پروتئینی که دارو را از سلول خارج می نماید، مقاومت چنددارویی را ایجاد نموده و شیمی درمانی را بی اثر می سازد.

اکنون محققان نانوذراتی فراوری کردند که میزان زیادی کلسیم را دورن سلول های تومور رها نموده، مانع خروج دارو شده و مقاومت چند دارویی را خنثی می نمایند.

پروتئینی که دارو را به خارج ازسلول پمپ می نماید، پی گلیکوپروتئین (P-gp) نام دارد و اغلب نقش اصلی را در مقاومت چنددارویی بازی می نماید. این پروتئین در غشا سلول قرار گرفته و از انرژی آدنوزین تری فسفات (ATP) استفاده می نماید تا دارو را به خارج از سلول تومور پمپ کند. دانشمندان سعی نموده اند که این پروتئین را به روش های گوناگون از جمله مولکول های کوچک بازدارنده یا حذف کردن آدنوزین تری فسفات، مسدود نمایند. با این حال، استراتژی های استفاده شده تا به امروز عوارض جانبی ایجاد نموده، یا در بدن ناپایدار بودند. ایجاد بعضی روش های درمانی متفاوت نیز سخت است.

تحقیقات قبلی حاکی از آن بود که فراوری بیش از حد یون کلسیم در سلول های تومور می تواند سطح فراوری پی-گلیکو و آدنوزین تری فسفات را کاهش دهد. اما دانشمندان نیازمند راهی هستند تا پمپی از کلسیم را در کنار دارو های شیمی درمانی به درون سلول های سرطانی وارد نمایند.

دانشمندان یک نانوژنراتور از یون کلسیم ساختند. آن ها نانوذرات کلسیم فسفات را به داروی شیمی درمانی دوکسوروبیسین آمیختند و آن ها با مولکول هایی که اجازه وارد شدن نانوژنراتور به سلول سرطانی را می دهد، پوشاندند. هنگامیکه این نانوژنراتور وارد بخش اسیدی سلول می گردد، از هم پاشیده شده، دوکسوروبیسین و بمب از یون کلسیم را آزاد می نماید.

وقتی گروه این نانوژنراتور را در آزمایشگاه روی سلول های سرطانی امتحان کردند، متوجه شدند سطح فراوری آدنوزین تری فسفات و پی گلیکوپروتئین کاهش یافته و اجازه می دهد تا دوکسوروبیسین سلول های سرطانی را از بین ببرد. این آزمایش در مرحله بعد روی موش ها انجام شد. موش های تحت درمان با این نانوژنراتور ها پس از 21 روز تومور های کوچک تری را بدون عوارض جانبی معین، نسبت به موش های کنترل نشان دادند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "درمان تومور های سرطانی با نانودارو های جدید محقق خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان تومور های سرطانی با نانودارو های جدید محقق خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید