الزام ارائه گواهی مفاصا حساب مالیاتی برای دریافت ضمانت نامه بانکی و گشایش اعتباری حذف شد

به گزارش وبلاگ کرمی، بررسی مسائل ناشی از اخذ گواهی مفاصا حساب مالیاتی برای صدور و تمدید ضمانت نامه بانکی، گشایش اعتبارات اسنادی در شورای گفت وگو، در آخرین جلسه این شورا در 29 بهمن 98، به تصویب مصوبه ای منجر شد که بر اساس آن سازمان امور مالیاتی باید در اسرع وقت نسبت به اصلاح ضوابط اجرایی مرتبط با این موضوع مبنی بر عدم لزوم اخذ گواهی مفاصا حساب مالیاتی در صدور و تمدید ضمانت نامه های بانکی و گشایش اعتبارات اسنادی و همچنین محاسبه ارقام مربوطه با لحاظ اثرات تورمی اقدام کند.

الزام ارائه گواهی مفاصا حساب مالیاتی برای دریافت ضمانت نامه بانکی و گشایش اعتباری حذف شد

به دنبال این مصوبه و با مکاتبات و پیگیری های انجام شده از سوی دبیرخانه شورای گفت وگو و هماهنگی با معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، در نهایت سازمان امور اقتصادیاتی با صدور بخشنامه ای، اصلاح تبصره یک ماده 186 قانون اقتصادیات های مستقیم را ابلاغ کرد و زمینه اجرایی شدن مصوبه شورای گفت وگو را فراهم آورد.

بر اساس این بخشنامه، اعطای هرگونه تسهیلات ارزی یا ریالی توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل موضوع قانون اقتصادیات های مستقیم) برای اشخاص حقوقی از مبلغ 5 میلیارد ریال و بالاتر و برای اشخاص حقیقی از مبلغ 2 میلیارد ریال و بالاتر ظرف مدت یک سال شمسی، مشمول مقررات تبصره یک ماده 186 قانون اقتصادیات های مستقیم است.

به این ترتیب، ارائه گواهی مفاصا حساب اقتصادیاتی (موضوع ماده 186 قانون اقتصادیات های مستقیم) صرفاً محدود به دریافت تسهیلات بانکی شده و فعالان اقتصادی برای دریافت و تمدید ضمانت نامه بانکی یا گشایش اعتبارات اسنادی تا سقف مبالغ اعلام شده نیازی به ارائه مفاصا حساب اقتصادیاتی ندارند.

گفتنی است سقف مبالغ مربوط به این معافیت نیز با لحاظ اثرات تورم، برای اشخاص حقیقی از یک میلیارد به 2 میلیارد و برای اشخاص حقوقی از 3 میلیارد ریال به 5 میلیارد ریال افزایش یافته است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "الزام ارائه گواهی مفاصا حساب مالیاتی برای دریافت ضمانت نامه بانکی و گشایش اعتباری حذف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزام ارائه گواهی مفاصا حساب مالیاتی برای دریافت ضمانت نامه بانکی و گشایش اعتباری حذف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید