اعسار و شرایط تقاضای آن

به گزارش وبلاگ کرمی، در شکایات ممکن است هزینه های دادرسی به قدری باشد که از عهده پرداخت شخص خواهان یا شاکی خارج باشد و نتوانند هزینه مذکور را پرداخت کنند، که در این حالت، موضوع اعسار از هزینه های دادرسی مطرح می شود.

اعسار و شرایط تقاضای آن

فردی که به دیگری بدهکار است باید در مهلت معین شده از عهده تعهد یا تعهدات خود برآید. اما گاهی ممکن است شرایطی برای فرد متعهد ایجاد شود که نتواند تعهدات خود را انجام دهد. یکی از این شرایط که بدهکار با بوجود آمدن نمی تواند از عهده تعهدات خود برآید، اعسار است. در وبلاگ کرمی به بررسی اعسار از پرداخت بدهی ، انواع و شرایط تحقق آن پرداخته شده است.

اعسار از پرداخت بدهی

اعسار در لغت به معنای نیازمند شدن و تنگ دست گردیدن است. در اصلاح حقوقی ناتوانی مالی افراد از پرداخت بدهی یا مبلغی که در دادگاه به پرداخت آن محکوم شده اند و یا هزینه دادرسی غیر تجارتی را اعسار می گویند. بنابراین اگر افراد غیر تاجر به دلیل عدم دارایی، نتوانند بدهی های خود را بپردازند، آن ها را معسر و آن حالت را اعسار می گویند.

انواع اعسار

اعسار به دو صورت مطلق و نسبی وجود دارد. در ادامه هر یک توضیح داده شده است.

اعسار مطلق چیست ؟

اعسار مطلق وقتی است که شخص به طور کامل از پرداخت مبلغی که به آن محکوم شده (محکوم به) یا هزینه دادرسی عاجز و ناتوان بوده و یا در حال حاضر هیچ گونه دسترسی به اموال و دارایی خود ندارد. و نیز تفاوتی نمی کند پرداخت مبلغ به صورت یکجا باشد و یا به صورت اقساط معین شود. به عبارت دیگر شخص بدهکار، خود را در وضعیتی معرفی می کند که مالی و اموال یا شغلی ندارد. بنابراین تقاضای صدور حکم به اعسار مطلق خود را دارد که در نتیجه آن، حتی به صورت اقساط نیز موظف به پرداخت بدهی نیست. اما هرگاه مالی از او حاصل شود با معرفی طلبکار، قابل توقیف است.

اعسار نسبی

چنانچه فرد به طور یکجا تمکن پرداخت محکوم به و یا هزینه دادرسی را نداشته باشد ولی قادر به پرداخت قسطی آن باشد، به چنین فردی معسر نسبی گفته می شود.

شایان ذکر است که در اغلب دعاوی اعسار، فرد ادعا می کند قدرت پرداخت یکجای بدهی را ندارد اما با توجه به قدرت کار کردن و درآمد ماهانه ای که دارد، می تواند بصورت قسطی بدهی اش را پرداخت کند. که به تشخیص دادگاه شخص باید قسمتی از بدهی بصورت پیش پرداخت می شود و مابقی را در طی مدت معینی بصورت اقساطی پرداخت کند. به طور مثال اعسار از پرداخت یکجای مهریه زن توسط مرد که دادگاه خانواده طبق قوانین و مقررات، مرد را محکوم به پرداخت تعدادی سکه بصورت یکجا می کند و سپس باید بصورت اقساطی در قالب نیم سکه یا تمام سکه باقی بدهی خود را به دلیل مهریه قانونی همسر به او بپردازد.

هزینه های دادرسی شامل چه مواردی می شوند؟

طلق قانون، منظور از هزینه دادرسی عبارت است از :

1. هزینه برگه هایی که به دادگاه تقدیم می شود.

2. هزینه قرارها و احکام دادگاه

3. هزینه هایی مانند هزینه تمبر، دستمزد کارشناس، هزینه اجرای قرار معاینه، تحقیقات محلی و …جزء هزینه دادرسی محسوب می شوند.

باید در نظر داشت که در شکایات ممکن است هزینه های مذکور به قدری باشد که از عهده پرداخت شخص خواهان یا شاکی خارج باشد و نتوانند هزینه مذکور را پرداخت کنند، که در این حالت، موضوع اعسار از هزینه های دادرسی مطرح می شود. شایان ذکر است که هزینه های دادرسی از جمله راه های تامین بودجه مملکتی هستند.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با نحوه اعتراض به رأی دادگاه مطلب اعتراض به رای دادگاه ؛ چرا و چگونه؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "اعسار و شرایط تقاضای آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعسار و شرایط تقاضای آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید