طرح شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه های شهر سمرقند انجام شد

به گزارش وبلاگ کرمی، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، طرح شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه های شهر سمرقند انجام شد.

طرح شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه های شهر سمرقند انجام شد

شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه های سمرقند

نادر کریمیان سردشتی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه و مجری طرح شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه های شهر سمرقند در نشست پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها گفت: یکی از ضروریات پژوهش های حوزه میراث فرهنگی، آنالیز، شناخت و پژوهش کتیبه های شهرهای دنیا اسلام در حوزه ایران فرهنگی است.

او توضیح داد: هدف اصلی از تدوین این پژوهش شناخت کتیبه های اماکن و آثار ابنیه تاریخی شهر سمرقند و شناساندن آثار تاریخی این شهر و همچنین تبیین و معرفی کتیبه های دوره اسلامی و تهیه فهرستی از آثار کتیبه دار این شهر تاریخی بوده است.

این زبان شناس گفت: کتیبه های سمرقند یکی از مهمترین اشکال هنری، طی دوره های تاریخی به ویژه دوره تیموری بودند چنانچه در بین حاکمان مرسوم بود که در هنر خوشنویسی مهارت داشته باشند.

کریمیان سردشتی با اشاره به اینکه توجه تیموریان نسبت به مذهب را از طریق ساخت بناهایی چون مساجد، مدارس و زیارتگا های بی شمار آن می توان به اثبات رساند، اعلام کرد: همانطور که معماری جوابگوی اهداف فرهنگی هنری تیمور بود جوابگوی اهداف و نیازهای فرهنگی شاهرخ نیز بوده است.

او خاطرنشان ساخت: تیموریان از طریق سفارش نسخ مذهبی و کتیبه ها در پی کسب موفقیت فرهنگی بودند.

کریمیان سردشتی در ادامه با بیان اینکه کتیبه های سمرقند را می توان به شکل های گوناگون دسته بندی کرد و در این دسته بندی ها، قدمت تاریخی، محتوا، زبان، نوع خط و عیار آن و نوع ارائه را مورد توجه قرار داد به توضیح مختصری از این دسته بندی ها پرداخت.

تنوع نقوش کمربندهای اورارتویی در ایران

مریم دارا، عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه این نشست با اشاره به اینکه اورارتوها آثار فلزی بسیاری از خود باقی گذاشتند، گفت: تعدادی از این آثار در داخل ایران بدست آمده اند و نقوش روی این آثار جزئیات بسیاری درباره هنر، فرهنگ، مذهب و زندگی اورارتوها را نشان می دهند.

او با بیان اینکه کمربندهای اورارتویی معمولاً منقوش ساخته می شدند و روایات متفاوتی را نمایش می دادند، توضیح داد: در موزه رضا عباسی چهار کمربند مفرغی که گاه کامل و گاه ناقص هستند نگهداری می گردد.

دارا اعلام کرد: نقوش روی این آثار شامل نقوش اساطیری، حیوانی، انسانی و گیاهی هستند و صحنه های رئال یا اساطیری را نمایش می دهند.

منبع: همگردی

به "طرح شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه های شهر سمرقند انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه های شهر سمرقند انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید